Alumni Websites

Class of 2019

Ben Barbour (MFA Studio Art)

David Seok Hoon Boo (MFA Studio Art, Film)

Chen Yangyi (MFA Studio Art)

Sophia Alexandria Cook (MA/MFA, History + Theory of Contemporary Art/Studio Art, 2020)

Katie Curry (MFA Studio Art)

Sami Cutrona (MA/MFA, History + Theory of Contemporary Art/Studio Art)

E. Leigh Daniels (MFA Studio Art)

Giuliana Funkhouser (MA/MFA, History + Theory of Contemporary Art/Studio Art, Art + Technology, 2020)

Arthur E. Gies (MFA Studio Art, Painting)

Adea Frances Guldi (MFA Studio Art)

John James Hartford V (MA/MFA, Exhibition + Museum Studies/Studio Art, 2020)

Samantha Mabelle Hensel (MFA Studio Art)

Jordan Holms (MA/MFA, History + Theory of Contemporary Art/Studio Art)

Whitney Humphreys (MA/MFA, History + Theory of Contemporary Art/Studio Art, 2020)

Hayley Samantha Jensen (MFA Studio Art, Painting)

Susan Lai (MFA Studio Art)

Kate Laster (MA/MFA, History + Theory of Contemporary Art/Studio Art, Printmaking)

Alexis Lastomirsky (MA/MFA, History + Theory of Contemporary Art/Studio Art)

Ans Li (MFA Studio Art)

Yuanyuan Liu (MFA Studio Art)

Mengmeng Lu (MFA Studio Art)

Yvette Jessica Marthell (MFA Studio Art)

Joshua Zachary Mintz (MFA Studio Art)

Nicholas Mittelstead (MA/MFA, History + Theory of Contemporary Art/Studio Art)

Andy Pepper (MFA Studio Art)

Kathryn Gardner Porter (MFA Studio Art)

Gautama Ramesh (MFA Studio Art, Film)

Kate Rannells (MA/MFA, History + Theory of Contemporary Art/Studio Art)

Joe (MFA Studio Art)

Joanna Ruckman (MA/MFA, History + Theory of Contemporary Art/Studio Art, 2020)

Suzanne Russell (MFA Studio Art)

T. Shell (MA/MFA, History + Theory of Contemporary Art/Studio Art, 2020)

Sherwin Rio (MA/MFA, History + Theory of Contemporary Art/Studio Art)

Wenzhe Wang (MFA Studio Art, Painting)

Momo Yuntong Wu (MFA Studio Art)

Heng Yang (MFA Studio Art)

Tianfang Yu (MFA Studio Art)

Yiling Zeng (MFA Studio Art)

Steven (Tiandongding) Zuo (MFA Studio Art)

Class of 2018

Douglas Angulo (MFA Studio Art)

Stephanie T.F. Baker
(MA/MFA, History + Theory of Contemporary Art/Studio Art)

Emily Benz (MFA Studio Art)

Bridget Bittman (MFA Studio Art)

Julia Blume (MFA Studio Art)

Hilary Bond (MFA Studio Art)

Katherine Boxall (MFA Studio Art)

Timothy Dean Brown, Jr. (MFA Studio Art)

Rafael Bustillos (MFA Studio Art)

Henry Chambers (MFA Studio Art)

Huiling Chen (MFA Studio Art, Film)

Barrett Cooney (MFA Studio Art)

Alysia Davis (MFA Studio Art)

David Fagan (MFA Studio Art, Photography)

Jessica Fertonani Cooke (MFA Studio Art)

Jer Garver (MFA Studio Art)

Abby Gregg (MFA Studio Art)

Danielle Halford (MFA Studio Art)

Yan Huang (MFA Studio Art)

Lucien Jeanprêtre (MFA Studio Art)

Gígja Jónsdóttir (MFA Studio Art)

Kuo-Chen (Kacy) Jung (MFA Studio Art, Photography)

Sara Knight (MFA Studio Art)

Steph Kudisch (MFA Studio Art)

Haeni Lee (MFA Studio Art)

Tiff Yue Liu (MFA Studio Art)

Briony Maeve (MFA Studio Art)

Alexia Marouli (MFA Studio Art)

Alberto Mayer (MFA Studio Art)

Emily Meisler (MFA Studio Art, Sculpture)

Nasim Moghadam (MFA Studio Art)

Vasudhaa Narayanan (MFA Studio Art)

Cheye Pagel (MFA Studio Art)

James Piscitelli (MFA Studio Art)

Yin Qin (秦殷) (MFA Studio Art)

Ashley Rowland (MFA Studio Art)

Mo Sha (MFA Studio Art)

Jiaming Song (MFA Studio Art)

Mika Sperling (MFA Studio Art)

Lauren Jade Szabo (MFA Studio Art, Painting)

Alexander Taylor (MFA Studio Art)

Ana Sophia Tristán Ortuño (MFA Studio Art)

Ian Mitchell Wallace (MFA Studio Art, Painting)

Chasen Wolcott (MFA Studio Art)

Connie Woo (MFA Studio Art)

Gaoyu Wu (MFA Studio Art)

Shihan Xu (MFA Studio Art)

Tomy Chuhe Yan (MFA Studio Art)

Peiyao Zhang (张佩瑶) (MFA Studio Art, Painting)

Zhu Yihong (MFA Studio Art)

Weiying Yu (MA History + Theory of Contemporary Art)

Yuanyuan Zhu (MFA Studio Art, Film)

Si (Zeus) Zou (MFA Studio Art)

Class of 2017

Emily Alexander (MA History + Theory of Contemporary Art)

Greta Liz Anderson (MFA Studio Art)

Subhrajit Bhatta (MFA Studio Art)

Gianna Brusa (MFA Studio Art)

Can Büyükberber (MFA Studio Art, Art + Technology)

Eric Carson (MFA Studio Art)

Nicholas F. Cienfuegos (MFA Studio Art, Sculpture)

Priscila Denisse Claure Soruco (MFA Studio Art)

Tom Colcord (MFA Studio Art, Painting)

Audra J. Davis (MFA Studio Art)

Jana Debus (MFA Studio Art)

Natalie Falero Vazquez (MFA Studio Art)

Lisa Foote (MFA Studio Art)

Charlie Ford (MFA Studio Art)

Guta Galli (MFA Studio Art)

Leigh-Anne Galloway (MFA Studio Art)

Leah Gonzales / Felony Stardust (MFA Studio Art)

Peiter Michael Griga (MFA Studio Art)

KyungBae Jeon (MFA Studio Art, Photography)

Rebecca R. Kaufman (MFA Studio Art)

Muhannad Khammash (MFA Studio Art, Painting)

Eunji Kim (MFA Studio Art)

Elisabeth Kohnke
(MA/MFA, History + Theory of Contemporary Art/Studio Art, New Genres)

James H. Kirkwood (MFA Studio Art)

David James Kokitka (MFA Studio Art, Photography)

Izidora Leber LETHE (MFA Studio Art)

Zoë Leonard (MFA Studio Art)

Diana Li (MFA Studio Art)

Lauren Licata (MA Exhibition + Museum Studies)

Elizabeth Rose Lou
(MA/MFA, History + Theory of Contemporary Art/Studio Art)

Emily J. McPeek (MFA Studio Art)

Lauren Menzies (MFA Studio Art)

Paula Morales (MFA Studio Art)

Laurus Myth (MFA Studio Art)

Michael Naify (MFA Studio Art)

Elena Padrón Martín
(MA/MFA, History + Theory of Contemporary Art/Studio Art)

Anastasia Rasshchupkina (MFA Studio Art)

Desiree Rios (MFA Studio Art, Photography)

Rebecca Rippon (MFA Studio Art)

Manny Robertson (MFA Studio Art)

Orly Ruaimi (MFA Studio Art)

Paolo Salazar (MFA Studio Art)

Kimber Shaw (MFA Studio Art)

Kathy Sirico (MFA Studio Art)

Zhuo Sun (MFA Studio Art, Photography)

SuperMrin (MFA Studio Art)

Yağmur Uyanik (MFA Studio Art, Art + Technology)

Tito Vandermeyden (MFA Studio Art)

Cristina Velázquez Valencia
(MA/MFA, History + Theory of Contemporary Art/Studio Art)

Arika von Edler Bready (MFA Studio Art)

Weijue Wang (MFA Studio Art)

Aaron Wilder (MFA Studio Art)

Maryam Yousif (MFA Studio Art)

Class of 2015

Brittany Acocelli (MFA)

Filza Ahmad (MFA)

Åsa Åkerlund (MFA)

Zoila Albarinia (MFA)

Penelope Anstruther (BFA)

Ryan Aragon (MFA)

Jonathan Asega (BFA)

Rhys Bambrick (MFA)

Erik Beltran (MFA)

Skye John Bennett (MFA)

Danna Bialik (MFA)

Cecilia Christina Borgenstam (MFA)

Elizabeth Bowler (MFA)

Nathalie Elisabeth Brilliant (MFA)

Devon Calderon (BFA)

Dio Chen (MFA)

Glen C. Cheriton (MFA)

Carli Choi (BFA)

Bryon Christman (BFA)

Gail Cooper (BFA)

Kevin Alejandro Cornejo (BFA)

Ann-Marie Cunningham (MFA)

Ryan Paul Darley (BFA)

Brian Glenn Dean (MFA)

Alfredo Domador (MFA)

Joseph Dwyer (MFA)

Joanne Easton (MFA)

Roxy Erickson (MFA)

Robert Falco (BFA)

Bari Fleischer (MFA)

Alyssa Fujita Karoui (BFA)

Carolina Galleran (BFA)

Nino Galluzzo (BFA)

Michael Wayne Garfoot (MFA)

Anna Garski (MFA)

Gregory Geiger (BFA)

Sophia Germer (BFA)

Matthew Goldberg (MFA)

Andrew Grasso (BFA)

Diana Guerci (BFA)

Buer Guo (MFA)

Grant Gutierrez (BFA)

Katie Harwood (MFA)

Joshua Hashemzadeh (BFA)

Alejandro Hernandez (MFA)

Isaac Hurwitz (BFA)

Santiago Insignares (MFA)

Scott D. Isenbarger (MFA)

Alexandra Jabre (PB)

Nolan Sheehan Jankowski (MFA)

Shiwen Jing (MFA)

Erin Johnson (BFA)

Sam Jungheim (BFA)

Grace Kim (MFA)

Aaron David Kissman (MFA)

Hadar P. Kleiman (MFA)

Tim Kopra (MFA)

Pattiann Koury (MFA)

Owen Marc Laurion (MFA)

Ty Ledesma (BFA)

Joshua Lee (MFA)

Anqi Li (BFA)

Patrick X. Liu (MFA)

Xinru Liu (MFA)

Diran J. Malatjalian (MFA)

Takako Matoba (MFA)

Anna McDermott (MFA)

Casey McManis (BFA)

Daniel Melo (MFA)

Vanessa J. Miller (MFA)

Amanda Moczulska (MFA)

Cait Molloy (MFA)

Michael Ong (BFA)

Özlem Ayse Özgür (MFA)

Flo Pizzarello (MFA)

Daniel Lee Postaer (MFA)

Margot Rada (BFA)

Carolin Rechberg (MFA)

Gabrielle Reed (BFA)

Laurel Frances Rogers (BFA)

Shannon Miya Russell (MFA)

Patrick Santos (BFA)

Jay Scantling (MFA)

Megan Scheffer (MFA)

Yue Shi (MFA)

Austin Siegert (MFA)

Denny (Denise) Silver (MFA)

Benjamin Ellis Smith (MFA)

Juan Solis (BFA)

Yang Song (MFA)

Sam Spano (MFA)

Laura Spencer (BFA)

Christopher Squier (MFA)

Hannah Marie Stahulak (MFA)

Chelsea Swantek (BFA)

Ileana Tejada (MFA)

Nuda Thamkongka (BFA)

David Tim (MFA)

Katherine Vetne (MFA)

Jevijoe Batac Vitug (MFA)

M. M. Voelker (MFA)

Xiao Wang (MFA)

Zhiyuan Wang (MFA)

Carl Weed (BFA)

Jared Weiss (MFA)

Scott Welsh (MFA)

Heng Wang (BFA)

Ryan Wicks (BFA)

Janean Williams (MFA)

Anjuli Wright (BFA)

Jialuo Wu (MFA)

Kathryn Grace Young (MFA)

Rui Zeng (MFA)

Yancheng Zhou (MFA)

Raheleh (Minoosh) Zomorodinia (MFA)

Class of 2013

Malic Amalya (MFA)

Chandra Baerg (MFA)

Allie Blanchard (MFA)

Alyssa Block (MFA)

Tristan Cai (MFA)

Elizabeth Cayne (MFA)

Pabi Chulo (MFA)

Lynn Colingham (MFA)

Chris Corrente (MFA)

Alexis Courtney (MFA)

Amber Crabbe (MFA)

Marcella S. Davis (MFA)

Maria Dawn (BFA)

April Marie Dean (MFA)

Adam Donnelly (MFA)

Kira A. Dralle (MFA)

Francesca Du Brock (MFA)

Melissa Engelhardt (MFA)

Ivan M. Farmer (MFA)

Jaik Faulk (MFA)

Joel Frudden (MA/MFA)

Toni Gentilli (MFA)

Danielle Gravon (MA/MFA)

Rebecca Grodofsky (MFA)

Conrad Guevara (MFA)

Erin R. Hall (MFA)

Nancy L. Ivanhoe (MFA)

David Janesko (MFA)

Heejin Jang (MFA)

Ilchi Kim (MFA)

Chad Kipfer (MFA)

Marie-Luise Klotz (MFA)

Amelia Konow (MFA)

Maria Dawn Lewis (BFA)

Dianna M. Lindquist (MFA)

Tom Loughlin (MFA)

Ray Mack (MFA)

Justin Margitich (MFA)

Tony Maridakis (MFA)

Carolyn Jean Martin (MA/MFA)

Elizabeth “Oscar” Maynard (MFA)

Nicole McClure (MFA)

Sam Mell (MFA)

Andréanne Michon (MFA)

Zach Mitlas (MA/MFA)

Mie Hørlyck Mogensen (MFA)

Sarah Nantais (MA/MFA)

Cate Nelson (MFA)

Kelly Nettles (MFA)

Jon Padrnos (MFA)

Zoe Phillips (MFA)

Ruya Qian (MFA)

Evan Reiser (MFA)

Naaman Rosen (MFA)

Rohit Krishnan Sabu (MFA)

Kazuo Sato-Leue (BFA)

Matthew Schoonmaker (BFA)

Tamra Seal (MFA)

Alex Shepard (MFA)

Dimitra Skandali (MFA)

John Steck Jr. (MFA)

Jill Taffet (MFA)

Marisa Takal (BFA)

Sarah Tell (MFA)

Moises Levi Toledano (MFA)

Geoffrey Traxler (MFA)

Jos Truitt (MFA)

Matthew Usinowicz (BFA)

Alfred Vidaurri III (MFA)

Lauren M. Visceglia (MFA)

Sarah Vittetoe (MFA)

Linsey A. Wallace (MFA)

Missy  Weimer (MFA)

Ingrid V. Wells (MFA)

Lana Williams (MFA)

Michal Wisniowski (MFA)

Momo Yao (MFA)

Ariel Zaccheo (MA)

Class of 2012

Joshua Band (MFA)

Elin Bengtsson (MFA)

Ashley V. Blalock (MFA)

R. Matthew Bollinger (MFA)

Cory Summer Clinton (MFA)

Ryland Cook (MFA)

Elizabeth Cunningham (MFA)

Lise Currie (MFA)

Lacy J. Davis (MFA)

Patrick J. Donovan (MFA)

Carina Earl (MFA)

Seulhwa Lydia Eum (MFA)

Ana Paula Fonseca (BFA)

Joel Frudden (MFA)

Christopher Fullemann (MFA)

Omer Gal (MFA)

James Buckley Galloway (MFA)

Hadass Gerson (MFA)

Jon Gourley (MFA)

Pallavi Govindnathan (MFA)

Holly Grimsrud (MFA)

Matthew Scott Gualco (MFA)

B.B. Gunn (BFA)

Charlotte Herzig (MFA)

Pete Hickok (MFA)

Jenny Hynes (PB)

Daniel Jefferies (MFA)

Carrie Sinclair Katz (MFA)

Kerry A. Kelly (MFA)

Hae Ran “Rahn” Kim (MFA)

Laura Hyunjhee Kim (MFA)

Amanda Klimek (MFA)

Niki E. Korth (MFA)

Chia Jung Lee (MFA)

Mido Lee (MFA)

Jennie Lennick (MFA)

Eliane Lima (MFA)

Dara Lorenzo (MFA)

Oren Lukatz (MFA)

Hyeyoung Maeng (MFA)

Marynell Maloney (MFA)

Carolyn Jean Martin (MFA)

Zach Mitlas (MFA)

Megan M. Morgan (MFA)

Zach Moser (MFA)

Sarah Nantais (MFA)

Meredith O'Neal (MFA)

Sandra Osborne (MFA)

Kristen F. Perkins (MFA)

James Perley (MFA)

Timothy H. Pinault (MFA)

Emilie Puttrich (MFA)

Spencer Rabin (MFA)

Michelle Ramin (MFA)

Lucca Raventinkie (BFA)

Melysa Reiss (MFA)

Anna Marie Rockwell (MFA)

Julia Sackett (MFA)

Yasuyoshi Sakamoto (MFA)

Joseph Sanders (MFA)

Simone Simon (MFA)

Savanna Snow (MFA)

Janice Suhji (MFA)

Kenneth Thomas (MFA)

Suzanne Torres (PB)

Denise Susanne Townsend (MFA)

Alexander Uhrich (BFA)

Cat U-thasoonthorn (MFA)

Cecilia Vasquez (MFA)

Vanessa Vaughan (MFA)

Rachel Mica Weiss (MFA)

Nick Wildermuth (MFA)

Alison Woods (MFA)

Ryan B. Wylie (MFA)

Alex Ziv (BFA)

Class of 2009–10

Robin Anderson (BFA '09)

Luca Nino Antonucci (MFA '10)

Alexis Arnold (MFA '10)

Patricia Augsburger (MA '10)

Zana Bayne (BFA '09)

Pamela Belknap (MFA '10)

Jennifer Brommer (MFA '09)

Percy Cannon (MFA '10)

Reece Carter (MFA '10)

Alma Chaney (MFA '10)

Alexandra Chowaniec (MFA '09)

Tina Corfield (MFA '10)

Liz Corman (MFA '10)

Charlotte Cunningham (BFA '10)

Tyrone Davies (MFA '10)

Osama Dawod (MFA '09)

Rea de Guzman (BFA '09)

Antonio DeLucci (BFA '10)

Dean Dempsey (BFA '09)

Kate Dipietro (MFA '10)

Mercedes Dorame (MFA '10)

Jason Driskill (MFA '10)

Genevieve Dupre (BFA '10)

Sara Eliassen (MFA '10)

Salim Elijah (MFA, BFA '09)

Jarrett Earnest (BA '09)

Nancy Elkus (MA/MFA '09)

Rashin Fahandej (MFA '10)

Cathy Fairbanks (MFA '10)

Laura Boles Faw (MFA '10)

Ferdinanda Florence (MFA '10)

Milena Garcia (MFA '09)

Brynda Glazier (MFA '10)

Jono Goodman (MFA '10)

Casey Gray (MFA '10)

Kimmy Haines (BFA '09)

Angus Haller (BFA '09)

Ashley Harris (MFA '10)

Lauren Hartman (MFA '10)

Cassie Hawkins (MFA '09)

Alex Heilbron (BFA '09)

Melkorka Helgadóttir (MFA '10)

Michael Hession (MFA '09)

Brad Hoffarth (BFA '09)

Chris Hood (MFA '10)

Justin Hoover (MFA '09)

Rhianna Hurt (MFA '09)

Stephanie Inagaki (MFA '09)

Claire Jackel (MFA '09)

Neil Jernstrom (MFA '10)

Lindsay Jordan Kretchun (MFA '10)

Jenn Karson (MFA '09) 

Dori Latman (MA '09)

Peter Max Lawrence (BFA '09)

Amelia Layton (MFA '10)

Jack Leamy (MFA '10)

Hava Lieberman (MFA '10)

Cathy Chih Lu (MFA '10)

Christine Lund (MFA '10)

Julie Mallozzzi (MFA '10)

Heather Martin (MFA '09)

Margaux McAllister (MFA '10)

Carling McManus (MFA '10)

Sonja Meller (MFA '10)

John Melvin (MFA '09)

Joel Mesler (MFA '09)

Randall Miller (MFA '09)

Robert Minervini (MFA '09)

JJ Miyaoka-Pakola (MFA '09)

Mimi Moncier (MFA '10)

Laura Moretz (MFA '09, BFA '04) 

Amy Morgenstern (MFA '10)

Robert Moya (MFA '10)

Evan Nesbit (BFA '09)

Jenna North (MFA '09)

Jenny Odell (MFA '10)

S. Patricia Patterson (MFA '09)

Hendrik Paul (MFA '09)

Scott Polach (MFA '10)

Carissa Potter (MFA '10)

Adam Prince (MA '10)

Daniel Rampulla (BFA '10)

Ernest Regua (MFA '10)

Lina María Rincón (MFA '10)

Eric Roman (MFA '10)

Kimberly Rowe (MFA '09)

Lisa Mitchell Schmaltz (MFA '10)

Jesse Eric Schmidt (MFA '10)

Hilary Schwartz (MFA '09)

Daniel R. Small (MFA '10)

Magda Stanová (MFA '10)

Jen Susman (MFA '10)

Michael Ten Pas (MFA '10)

Hui-Ying Tsai (MFA '09)

Heather Van Winckle (MFA '09)

Paulina Velazquez-Solis (MFA '10)

Sande Waters (MFA '09)

Brooke Westfall (PB '09)

Cascade Wilhelm (MFA '10)

Lana Williams (PB '10)

Megan Wynne (MFA '10)

Michele Wysocki (MFA '10)

Rochelle Youk (MFA '10)

Eric Zeigler (MFA '10)

Class of 2007–08

Brian Balderston (MFA '07)

Zeina Barakeh (MFA '08)

Barry Beach (MFA '08)

Elizabeth Bernstein (MFA '07)

Nicholas Bohac (MFA '08)

Alastair Bolton (MFA '08)

Joe Cornett (MFA '08)

Pilip Grant Davidson (MFA '08)

Aaron Delehanty (MFA '07)

Alan Disparte (MFA '07)

Camila Echeverria (MFA '08)

Grant Ernhart (MFA '07)

Adam Friedman (MFA '08)

Priyanka Gupta (PB '07)

Robert Jackson Harrington (MFA '08)

Adam Hathaway (MFA '08)

Ryan Hendon (MFA '08)

Jesse Hensel (MFA '08)

Lisa Hoffman (MFA '08)

Kelly Falzone Inouye (MFA '08)

Jennifer Kelley (MFA '08) 

Steven V. Lopez (MFA '07)

Seth Lower (MFA '08)

Geraldine Lozano (MFA '07)

Dan Lydersen (MFA '07)

Jason McCarty (MFA '08)

Naomi McCavitt (MFA '08)

Vero Orozco (BFA '07)

Josh Pavlick (BFA '07)

Mai Ryuno (MFA '08)   

Eric Reyes-Lamothe (MFA '08)

Kaycie Roberts (MFA '08)

Aaron Rosenstreich (MFA '07)

Mai Ryuno (MFA '08)   

Jesse Eric Schmidt (PB '08)

Jen Selden (MFA '08)

Niki Shapiro (MFA '07)

Emily Silver (MFA '07)

Laura Swanson (BFA '08)

Michiko Takahashi (MFA '08)

Kate Torgersen (MFA '08)

Mario Trejo (MFA '08)

Ben Venom (MFA '07)

Peter Walker (MFA '08)

Jesse Walton (MFA '08)

Donna Wan (MFA '08)

Sarah Willis (MFA '08)

Vanessa Woods (MFA '07)

Amber Jean Young (MFA '10, PB '08)

Class of 2005–06

Sonya Blesofsky (MFA '05)

Ann Bogatin (MFA '06)

Nate Boyce (BFA '06)

GK Calahan (BFA '06) 

Sandra Jean Ceas (MFA '06)

Wrenay Gomez Charlton (MFA '06)

Regina Clarkinia (BA '05)

Modesto Covarrubias (BFA '05)

Mel Davis (MFA '05)

Tiffany Doesken (MFA '06)

Yukako Ezoe (BFA '06)

Mary Franck (BFA '06)

Hikaru Furuhashi (BFA '06)

Jeffrey Glossip (MFA '05)

Jesse Gottesman (MFA '06)

Shaun El C Leonardo (MFA '05)

Crystal Liu (MFA '05)

Jennifer Locke (MFA '06)

Jessica Pezalla (MFA ’06)

Aubrie Pick (BFA '05)

Kelley Lynn Richardson (BFA '05)

Linda K. Robinson (MFA '05)

Tila Rodriguez-Past (BFA '05)

Jordan Stein (MFA '05)

Brian Stinemetz (MFA '06)

Taravat Talepasand (MFA '06)

James Tantum (MFA '05)

Sarah Thibault (BFA '06)

Daniel Turner (BFA '06)

Beth Waldman (BFA '05)

Vicki Walsh (MFA '06)

Nancy Willis (MFA '05)

Class of 2003–04

Patricia Araujo (BFA '04)

Rick Bahto (BFA '04)

Robert Barta (New Genres '03)

Jon Beacham (BFA '03) 

David Black (BFA '03)

Suzie Buchholz (BFA '04)

Berton Chang (BFA '04) 

Julie Chang (Painting '03-'05)

Pablo D'Antoni (MFA '03)

Elizabeth DiGiovanni (MFA '05, PB '03)

Caleb Duarte (BFA '03)

Heloisa Escudero (MFA ’04) 

Teresa Gooby (MFA '04)

Kathryn Hillier (BFA '03)

Damon Hyldreth (BFA '04)

Justin Hoover (MFA '04)

Pete Ippel (MFA '04)

Brandon Jakobeit (MFA '04)

Eirik Johnson (MFA '03)

Kerri Lee Johnson (BFA '03)

Denah Johnston (MFA '04)

Evrim Kavcar (MFA '03)

Betsy Lam (MFA '04)

Magnolia Laurie (PB '04)

Michelle Mansour (MFA '03)

Laura Moretz (MFA '09, BFA '04) 

Toban Nichols (MFA '03)

Jeff Page (BFA '03)

Kathleen Quillian (MFA '03)

Justine Reyes (MFA '04)

Billy Reynolds (MFA '04)

Eli Ridgway (BFA '03)

Veronica Sahagun (MFA '04)

Chad Stayrook (MFA '04)

Liz Steketee (MFA '05, PB '03)

Sarah Stolar (MFA '03)

Tim Sullivan (MFA '04)

Lex Thompson (MFA '04)

Sonja Thomsen (MFA '04)

Chris Thorson (MFA '04)

David Toro (BFA '04)

Chris Trueman (BFA '03)

Christopher Vena (BFA '03)

Andrew Venell (MFA '04)

Paul Wackers (MFA '04)

Jeff Walker(BFA '04)

Leah Wilson (MFA '03)

Ben Wood (BFA '03)

Laura Zuspan (BFA '04)

Class of 2001–02

Karen Gallagher-Iverson (MFA '02)

Johanna Jones (BFA '01)

Yasu Matsumoto (BFA '01)

Paula McCartney (MFA '02)

Lisa McCutcheon (MFA '02)

William Mebane (MFA '02)

Donal Mosher (BFA '01)

Lucas Murgida (BFA '02)

Patrick M. Murray (BFA '02)

Megan Olson (BFA '02)

Nuno Pedrosa (MFA '02)

Genevieve Quick (MFA '01)

Amy Rathbone (MFA '01)

Patrick Rock (MFA '02, BFA '97)

Christine Wolheim (BFA '01)

Christopher Woodcock (BFA '02)

Shih Yun Yeo (PB '01)

Class of 1996–2000

Thomas Asmuth (BFA '00)

Tommy Becker (Interdisciplinary '98-'99)

Clovis Blackwell (BFA '99)

E.S. Brath (BFA '97)

Brian Brooks (BFA '96)

Irene Chan (MFA '97)

Benjamin Cottam (BFA '99)

Anastasia Polini Cooper (Photography '98-'99)

J. Damron (MFA '98)

Jose de los Reyes (MFA '00)

Adrienne Eberhardt (BFA '98)

Daniel Farnan (BFA '98)

Bruno Fazzolari (MFA '96)

Linda Fillhardt (BFA '97)

Michael Foley (MFA '96)

Daniela Franco (MFA '99) 

Santiago Gervasi (BFA '97)

Connie Goldman (MFA '97)

Rachel Goodwin (MFA '99)

Peter Harper ('96-'98)

Jim Haynes (MFA '98)

Susannah Hays (MFA '00)

Wendy Heldmann (BFA '99)

Emilie Mitcham Horne (BFA '98)

Sade Huron (MFA '00)

Cindy Imhoff (BFA '99) 

Paula Izydorek (BFA '97)

Alex Kahn (MFA '00)

Elaine Kaufmann (PB '00)

Patricia K. Kelly (MFA '99)

Guy Kinnear (MFA ’98) 

Kuan-hsin Kuo (BFA '98)

Steve Lambert (BFA '00)

Sally Lundburg (BFA '99)

Mechele Manno (BFA '99)

Julie McNiel (MFA '99) 

Palmarin Merges (MFA '99)

Dragan Miletic (MFA '00)

Richard Mullins (MFA '00)

Tom Neely (MFA '00)

Micaela O’Herlihy (BFA '99) 

Francesca Pastine (MFA '96)

William Patterson (MFA '98)

Maurizzio Hector Pineda (BFA '00)

Michael Robert Pollard (BFA '97, PB '01)

Robert Porter (MFA '00)

Amie Potsic (MFA '99)

Scott Ramon (MFA '96)

JoJo Razor (MFA '98)

Jessica Ress (BFA '00)

Jungwook Grace Rim (PB '96)

Patrick Rock (MFA '02, BFA '97)

Benji Rowan (BFA '99)

Kate Ruddle (MFA '00)

Jason Rulnick (MFA '00)

Susan Scafati (Photography '96-'97)

Geneva Bumb Shanti (BFA '99) 

Adam Smith (MFA '99)

Nancy Spoelhof (BFA '99)

Jimmy Stambrandt (BFA '00)

Keith Tallett (MFA '99)

Carla Tome (BFA '99)

Peter Tonningsen (BFA '96)

Megan Walch (MFA '97)

Bambi Waterman (BFA '99)

Kehinde Wiley (BFA '99)

Kathryn Williamson (BFA '99)

Megan Wilson (MFA '97)

Christine Wolheim (BFA '00)

Mateo Zapata Zachai (BFA '97)

Class of 1991–95

Reed Anderson (BFA '93)

Renee Bareno (BFA '91)

Claudie Blank (BFA '93)

Nina Bovasso (BFA '92)

Michael Brown (BFA '91)

Torsten Zenas Burns (MFA '93)

Kristen Calabrese (BFA '94)

Trish Carney (MFA '91)

Christine Cegavske (BFA '93)

Sammy Cucher (MFA ’92)

William Fowler Collins (BFA '95)

Robert Earl Davis (MFA '92)

Nicholas DiLeo (MFA '91)

Michael Dixon (BFA ’92) 

Linda Fillhardt (BFA '94)

Alison Foshee (MFA '95)

Scott Hewicker (BFA '92) 

Andrea Higgins (MFA '95)

Gail Howard (MFA '94)

Deborah Howard-Page (BFA '93)

Stephanie Lee Jackson (BFA '93)

Xylor Jane (BFA '93)

Karen Joy (BFA '91)

Karen Joyce (BFA '91)

Jeff Kao (MFA '94)

Hope Epstein Kroll (MFA '92)

Geoffrey Leibovitz (MFA '92)

Michael Light (MFA '93)

Susan Maddux (BFA '92)

Aline Mare (MFA '91)

Mary Marsh (MFA '92)

Stephani Martinez (BFA '92)

Elizabeth Messina (BFA '91)

KirsiMarja Metsähuone (BFA '92)

Yari Ostovany (MFA '95)

J Grace Rim (BFA '95)

Lyla Rye (MFA '94)

John Sappington (MFA '95)

Jovi Schnell (BFA '92)

Dana Smith (MFA '92)

Suzanne Stackle (BFA '93)

Hadi Tabatabai (BFA '95) 

Valerie Theberge (BFA '92)

Helen Verhoeven (BFA '95)

Kazaan Viveiros (MFA '94)

Nancy Warren (BFA '95)

Kevin Weinstein (BFA '94)

Elizabeth Williams (BFA '91)

Griff Williams (MFA '94)

Jenifer Wofford (BFA '95)

Martin R. Wohlwend (BFA '95)

Class of 1986–90

Seyed Alavi (MFA '89)

Madeleine Altmann (MFA '90) 

Anahid Arslanian (BFA '88)

Anthony Aziz (MFA ’90)

Claire Bain (BFA '89)

Jeffrey Beauchamp (BFA '89)

Trish Booth (BFA '88)

Lisa Bostwick (BFA '88)

Sheldon Brown (BFA '86)

Kit Cameron (MFA '86)

Victoria Carlson (BFA '89)

Ruth Chase (BFA '90)

Gary Comoglio (BFA ’90)

Josephine Coniglio (MFA '90)

Charlie Craddock (MFA '88)

Daniel Davidson (BFA '90)

Nancy Dionne (BFA '90)

Susan Marie Dopp (MFA '87)

Mar Dore (MFA '89)

Harrell Fletcher (BFA '90)

Susan Yeager Gonzalez (BFA '90)

Charles Gute (MFA '87)

Michelle Handelman (BFA '90)

Connie Harris (MFA '86, BFA '84)

Anne Marguerite Herbst (MFA '87, BFA '83)

Glenn Hirsch (MFA '90)

Tricia Keightley (BFA '90)

Chris Komater (BFA '87)

Peter Koval (BFA '89)

Jennifer Lane (BFA '89)

Pamela Lanza (MFA '90)

Tom Le Goff (BFA '90)

Paula Levine (MFA '88)

Rik Livingston (MFA '87)

Franca Marini (Painting '89-'90)

Jacob Monte Martinez (BFA '89)

Juana Alicia Montoya (MFA '90)

John Muse (MFA '88)

Steve O’Loughlin (MFA '88)

Rex Ray (BFA '88)

Sheri Lee Robinson (BFA '89)

Ken Paul Rosenthal (BFA '87)

Phillip Schubert (Price) (BFA '89)

Jesse Wiedel (BFA '88)

Heather Wilcoxon (MFA '88)

Class of 1981–85

Jennifer Bain (MFA '85)

Perry Bard (MFA '81)

Suzy Barnard (MFA '84)

Lainard Bush (MFA '81)

Rick Camire (MFA '81)

Tim Collins (MFA '84) 

Christopher Coppola (BFA '85)

Michelle Cordier (BFA '84)

Janet Delaney (MFA '81)    

Luis Delgado (MFA '82)

Karen Wilberding Diefenbach (MFA '84)

Cassandra Einstein (MFA '82)

Mark Freeman (MFA '81)

Connie Harris (BFA '84, MFA '86)

Denise Hawrysio (MFA '85)

Monroe Hodder (MFA '83)

Robert Holmgren (MFA '82)

Su-Chen Hung(MFA '85)

Mark Kirchner (BFA '85)

Daniel Konhauser (BFA '84)

Herman Lederle (BFA '83)

Kirk LeClaire (BFA + MFA '83)

Mario Martinez (MFA '85)

Sabrina Ott (BFA '79, MFA '81)

Joan Perlman (MFA ’79)  

Lourdes Portillo (MFA '85)

Tia Resleure (BFA '85)

Douglas Rosenberg (BFA '85)

Harlan Sadberry (PB '81)

Kazuyo Sato-Leue ('77-84)

Francis Snyder (MFA '85)

Andrea Voinot (BFA '79, MFA '82)

Class of 1976–80

Maureen Ruddy Burkhart (BFA '76)

Rick Camire (BFA '79, MFA '81)

Nat Dean (BFA '77)

Simon Edery (BFA '74, MFA '76)

Ann Getsinger ('79)

Donna Grant (BFA '76)

Laurie Hendricks (MFA '76)

Henry Hills (MFA '78)

Lee Hoag (BFA '79)

Penelope Houston ('77-78)

Eve Andree Laramee (MFA '80)

Matthias Leue (BFA '80)

Wayne Levin (BFA '79)

Cheryl Meeker (BFA '80)

Lee Nelson (BFA '77)

Sabina Ott (BFA '79, MFA '81)

Randy Ottenberg (BFA, MFA '78)

Carolanna Parlato (MFA '80)

Janet Pierson (BFA '77)

Daniel Phill (BFA '78)

Suzie Rashkis (BFA '76)

Kent Roberts (MFA '76)

Kazuyo Sato-Leue ('77-84)

Susan Schneider (BFA '79)

Saeed Shafa (MFA '78)

Chester Simpson (BFA '76)

Kenneth Stockton (BFA '76)

Paul Vitko (BFA '76)

Andrea Voinot (BFA '79, MFA '82)

Lawrence White (MFA '76)

Wayne Zebzda (BFA '79)

Class of 1941–75

Richard Alpert (MFA '73)

Sharron Antholt (MFA '73)

Jerry Barrish (BFA '74, MFA '75)

Bruce Barton (BFA '63)

Harry Bowers (MFA '74)

Arlene Bowman (BFA '73)

Patti Brady (BFA '75)

Bruce Brennan (BFA '71)

Mark Bulwinkle (MFA '74)

Kay Carlson ('71-'73)

Marino Colmano (BFA '72)

Ronald David (BFA '64)

Stephen Duren (BFA '74)

John Eden (BFA '73)

Chris Enos ( MFA '70)

Robert Estrin (MFA '70)

Daniel Burch Fiddler (BFA '61)

Kurt Fishback (BFA '67)

Nancy Genn ('42-'47)

Dave Getz (MFA '64)

David M. Gibson (BFA '69, MFA '71)

Gary Godwin ('74)

Augustus Goertz (MFA '74)

Josie Grant (BFA '69, MFA '72)

Donna L Grant (BFA '76)

Carl Gilko ('64)

Max Gimblett ('65)

Josie Grant (MFA '72, BFA '69)

Jim Guigli (BFA '70)

Don Ed Hardy (BFA '67)

Paul Heidelberg (BFA '75)

Van James (BFA '71)

Rhonda Kap (BFA '75)

Elise E. Keely (BFA '73)

J.J. L’heureux (BFA '72)

Beryl Landau (MFA '66)

Ronnie Landfield (BFA '65)

Jacques Levy (MFA ’71, BFA ‘68)

David Mackenzie IV (MFA '70)

John L. Manning (BFA '72)

Elaine Mayes (BFA '60)

Frances Mercer (MFA '74)

Gail Chadell Nanao (BFA '62)

Edward Carlo Pacio (MFA '74)

Melinda Patrick (BFA '73)

Gelah Penn (BFA '73)

Rose Marie Prins (BFA '74)

Bill Rabinovitch (MFA '73)

Joe Ramos (BFA '72)

Peter Reginato ('63-'66)

Samantha Renko (BFA '75)

Tony Reveaux (MFA '73)

Kent Roberts (MFA '76)

Josephine Roth (BFA '72)

Jon Schueler ('48-'51) 

Janis Nussbaum Senungetuk (BFA '70)

Marc Silber ('70-71)

Toni Simone (BFA '74)

Dinah Snipes (BFA '64)

Czolita Sverdlove ('59-'60)

Merle Temkin (MFA '74)

Rod Titus (MFA '66)

Harry Weisburd ('63-'64)

William Wiley (MFA '62)

Harry Wilson (MFA '70, BFA '66)

Marilyn Wirth (BFA '68)

James Zar ('66-'68)

Nina Hubbs Zurier (BFA '74)